Тема: Кругові води в природі. Складання казки. Мета: Формувати уявлення про кругообіг води в природі, про перетворення води з одного смаку в інший, вміння бачити і встановлювати залежність між компонентами природ, розвивати світоглядні уявлення школярів і вчити фантазувати, будувати казки, збагачувати мову школярів новими словами. Обладнання. Сигнальні картки, символічні зображення явищ природи, зошити з розвитку зв’язного мовлення. (Звучить пісня “Водограй у виконанні С.Ротару) Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання. Ви повинні були дібрати і вивчити прислів’я про воду. Зачитайте їх. (Ланцюком). Від березневих дощів земля квітне. Весна багата водою. Вода з гір потекла, весну принесла. Земля найбагатша, вода найсильніша. Квітень з водою, травень з травою. Тиха вода береги рве. З малого джерела велика річка буває. Де вода, там і верба. Вода пливе – час минає. Сьогодні наш урок буде присвячено одній чудодійній речовині, без якої не можливе саме життя на Землі. Що ж це за речовина? Відома звіку рідина, Усяк її вживає. Буває хмаркою вона, Пушинкою буває. Бува, як скло, Крихка, тверда. Це звичайнісінька (вода). Їй присвячено багато пісень, віршів. Ось як співає Софія Ротару: А куди – знає! (Звучить запис пісні) А вдома ви повинні були підібрати вірші, прислів’я, приказки проводу
Куди водиця тече, там тавиця росте. В живому джерелі вода студена. Схожі як дві краплі води. Вилами по воді писано. Не братися і за холодну воду. Росте, як із води. ІІ. Мотивація навчальної діяльності - Сьогодні ми познайомимося з новою темою “Кругообіг води в природі”. Ваше завдання – згадати свої спостереження в природі, розповідати про них, відгадувати загадки, уважно слухати мої пояснення. Відповідати на запитання, пояснювати деякі природні явища. А ще ви послухаєте казку і спробуйте придумати свою. Отож, хай девізом нашого уроку стануть слова: Активним і уважним будь І про кмітливість не забудь Видумуй, пробуй і твори! Розум, фантазію, прояви! ІІІ. Перевірка та закріплення знань. - Цей урок розширить ваші уявлення про воду, які ви отримали на попередньому уроці. Ви вже ознайомились із значенням води для живої природи, вивчили властивості води, знаєте про те, в яких станах зустрічається вода в природі. Зараз перевіримо ваші знання з допомогою тесту. Сигнальними картками показуйте чи вірне судження: Більшу частину поверхні Землі займає вода. Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах, але під землею і в повітрі її немає. У повітрі вода є рідкому, твердому і газоподібному стані. У воді розчиняються всі речовини. Колір, запах і смак води залежать від розчинних в ній речовин. При нагріванні води перетворюється на лід. При охолодженні вода замерзає. (Учні доводять свою думку) ІV.Актуалізація опорних знань Доповніть речення. З поверхні річок, озер, ставків, морів, а також рослин і тварин вода постійно... (випаровується). Де дівається водяна пара? Значить води не Землі стає все менше і менше і через деякий час зовсім не стане? Як поповнюються запаси води на нашій планеті? Які опади бувають у різні пори року? Чому йде дощ або падає сніг? Коли швидше висихають калюжі – влітку чи восени? Чому? Як бачите, на ці такі легкі б здавалося запитання не завжди легко відповісти. Тож зараз ми уточнимо ваші уявлення про ці та інші природні явища. V. Виклад нового матеріалу 1) Відгадайте загадки: Крутиться вертиться, берега держиться. (Річка) Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила, сонце закрила. (Хмара). Голуба хустина, червоний клубок по голубій хустині качаєшся, людям усміхаєшся (Небо і Сонце). Коли мене нема – всі чекають, коли прийду – тікають (Дощ). (Відгадки малюнки розміщуємо на дошці) Давайте розмістимо малюнки у вигляді ланцюжка. Почнемо із хмари. (Хмара – дощ, річка та сонце). 2) Розповідь казки “Як краплинка подорожує” (Магнітофонний запис) Була собі краплинка. Вона жила високо в небі в хатинці-хмаринці разом зі своїми сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплинки на землю рясним дощем. На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і перетворилися на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб зігрітися. І знову утворилася хмарка. Сонечко світило і світило, і все нові і нові краплинки піднімалися вгору. Хмарка стала такою важкою, що не втримала і порвалася. А краплинки знову впали краплинки на землю рясним дощем. Не любить краплинка сидіти на одному місці. Так вона і подорожує завжди згори – вниз і знизу – вгору. 3) То як нам вдосконалити ланцюжок з малюнків, щоб показати безперервність, нескінченність руху води в природі. Робота з підручником. Отже сьогодні ми ознайомились з кругообігом води в природі. Зараз ми прочитаємо про це в підручнику з природознавства. Поясність за малюнком. VІ. Розвиток зв’язного мовлення. Задача Ніжна зірка сніжно-біла На рука згори злетіла Поки ніс її сюди – Стала краплею води. Фізкультхвилитка (Діти співають пісеньку про сніжинки і виконують вправи). А тепер настав час проявити фантазію і створити свою казочку “Як сніжинка подорожує”. Вам допоможе план і опорні слова. Фізкультхвилитка Я – сніжинка, Білесенька, малесенька, Вродилася з води, Легесенька, як пушин очка, Спустилася сюди. Мені приємно кружляти в повітрі Серед інших сніжинок -Я глибокого вдихаю прохолоду, я торкаюсь верхівок дерев і повільно спускають на землю. А сніжинки вже учнями стали і за парти посідали. План. Де жила сніжинка? Як вона потрапила на землю? Чи повернулася сніжинка знову на небо і як? Але зараз ми зробимо невеличку творчу розминку. Пограємось в гру “Загублене слово”. Знайти потрібне слово, дібравши риму, і вставити у віршик. Весна до нас спішить – Про це струмок (дзвенить, дзюрчить, шумить, бринить, кричить). Як радо щодня і щоночі Весняна водичка... (шепоче, клекоче, бурмоче, хлюпоче, дзюркоче, плюскоче) Гімн воді. (Дібрати влучні слова – характеристики) Розлягалася вода неозора, А найкраща вода (прозора) На землі – калинове намисто, А найкраща вода (чиста, іскриста) Тут діброва шумить невмируща, Найсмачніша вода (цілюща) Ось і день промайнув. Ніч коротка, А найкраща вода (солодка). (Опорні слова записані на дошці) Діти ознайомлюються з планом і опорними словами. Сніжинки-сестрички, подружки; Хмаринка-хатинка і вітер-розбишака; Посипались, полетіли, опустились, лежали; Нагрілись, перетворились, піднялись, повернулись, Складаючи казку, пам’ятайте приказку: “В кожній казці є частинка правди”, тож не забувайте про кругообіг води в природі. Усне складання казки. VІІІ. Підсумок уроку і д/з. Що вам сподобалось на уроці? Що допомогло вас класти казку? Що називається кругообігом води в природі. Вдома прочитати статтю в підручнику, перевірити свої знання про кругообіг за запитаннями і завданнями в підручнику. Придуману казку записати в зошит із зв’язного мовлення. |